تبلیغات
 هنر نقاشیـــــ♥ - :. ❄ قلم نوری، وسیله ای بر :. ❄

:. ❄ قلم نوری، وسیله ای بر :. ❄

HypertextEditingSystemConsoleBrownUniv1969.jpg

قلم نوری یکی از ابزارهای نوین ورود اطلاعات (input device) به رایانه است که پس ازصفحه‌کلید (Keyboard) و موشواره (Mouse) برحسب نیاز و برای کاربردهای خاص به وجود آمده است و ابزاری بسیار تکامل یافته تر و مجهزتر از موشواره است. قلم نوری به لحاظ شکل ارگونومیکی خود خیلی راحت تر از موشواره بین انگشتان دست جای می‌گیرد و برعکس ماوس، حساس به فشار است که این مزیت‌ها باعث می‌شود تا قلم نوری ابزار بسیار مناسبی برای کاربردهایی چون گرافیک، پویانمایی، طراحی صنعتی، آموزش الکترونیکی، اتوماسیون اداری و غیره باشد. اغلب در بدنه قلم‌های نوری کلیدهایی هست که عمل کلیدهای کلیک راست و کلیک چپ ماوس را انجام می‌دهند به ترتیبی که نیاز کاربر به استفاده از ماوس را به کلی مرتفع می کند.
اولین قلم نوری در حدود سال 1955 به عنوان بخشی از پروژه گردباد در MIT ساخته شد. در سال 1960 قلم های نوری در پایانه های گرافیکی نظیر IBM 2250 و همچنین برای پایانه فقط متنی IBM 3270 در دسترس بودند .
قلم نوری بیشتر برای مصارف طراحی، گرافیک و اتوماسیون اداری استفاده می‌شود. با عمومیت یافتن اتوماسیون اداری، کاربرد قلم نوری در این حوزه نیز مرتبا" رو به افزایش است. آموزش مجازی (از راه دور)، کاربرد قلم های نوری را جهت برقراری ارتباط بین استاد و دانشجویان ضروری ساخته‌است. همچنین برای تهیهٔ کلیپ‌های آموزشی در e-learning کاربرد گسترده دارد. مورد مصرف مهم دیگر این قلم‌ها، کاربرد گسترده آن‌ها در تولید بازی‌های رایانه‌ای است. بعضی از مدل های قلم های نوری از نظر سازگاری با سیستم های عامل مختلف محدودیت دارند مثلا" با تحت سیستم ویندوز XP کار نمی کنند.
یکی از مهم‌ترین برتری و مزیت قلم نوری نسبت به موشواره آن است که نوک قلم نوری حساس به فشار است یعنی در یک برنامه گرافیکی مانند کورل دراو و یا فوتوشاپ هر قدر نوک قلم را بیشتر به صفحه فشار دهید، خطی که رسم می‌کند پررنگ تر و ضخیم‌تر می‌شود، درحالی‌که موشواره فاقد حساسیت به فشار است و خطوط رسم شده توسط موشواره دارای ضخامت یکنواخت است که محدودیت بزرگی در خلق آثار هنری توسط موشواره است. همچنین شکل و فرم ارگونومیکی قلم باعث تسلط و دقت بیشتر دست انسان نسبت به شکل غیر متعارف ماوس است.

در گذشته، قلم‌های نوری، ۵۱۲ مرحله فشار را تشخیص می‌دادند اما اکنون مدل‌هایی عرضه شده که ۱۰۲۴ مرحله یا 2048 مرحله را شناسایی می‌کنند.

قلم نوری دارای انواع مختلفی است که هر یک برای کاربرد خاصی مناسب است. صفحات قلم نوری دارای سایزهای کوچک و بزرگ بوده و حساسیت به فشار و وضوح آنها با یکدیگر متفاوت است.

بعضی از قلم‌های نوری روی یک صفحه به‌نام لوح (به انگلیسیTablet) فعال می‌شوند (چیزی شبیه به زیرموشی) ولی انواع گرانتر آن، مستقیماً" روی صفحه نمایشگر می‌نویسند. اندازه نمایشگرها می‌تواند از ۱۰ تا ۲۴ اینچ باشد. حسن عمده نمایشگرهای قلمی آن است که کاربر در همان جایی می‌نویسد که نتیجه کار را هم، مشاهده می‌کند. وضوح قلم‌های نوری هم، هر روز در حال بهبود و افزایش است و از ۱۰۰۰ نقطه در اینچ (dpi یا lpi) به ۲۰۰۰ و بیشتر رسیده‌است.

نمایشگرهای قلمی با سایز 13 اینچ برای طراحی و گرافیک و پویانمایی، خیلی محبوب هستند چون به علت سبکی و نازکی، خیلی راحت در دست جای می گیرند و اندازه صفحه آنها، کمی کوچکتر از برگه استاندارد A4 است.

از طرف دیگر، نمایشگرهای قلمی بزرگتر حتی تا اندازه 27 اینچ هم تولید شده اند که کاربردهای خاص خود را دارند (بویژه برای همایش ها).

نوعی از قلم های نوری هم به شکل دفتر یادداشت دیجیتالی هستند که مانند یک خودکار معمولی دارای نوک جوهری هستند و همزمان، هم روی سطح کاغذ معمولی می نویسند و هم کل دست نوشته را بطور دیجیتالی در حافظه داخلی دستگاه به شکل یک پرونده گرافیکی ذخیره می کنند. این دفترهای یادداشت دیجیتالی که DigiMemo و ACECAD نامیده می شوند برای یادداشت برداری note taker استفاده شده و برای مصارفی چون اتوماسیون پزشکی در مطب و درمانگاه و بیمارستان، کاربرد گسترده دارند و در بسیاری از مراکز درمانی پیشرفته (مانند بیمارستان بهمن و لاله و عرفان) از دفتر یادداشت دیجیتالی DigiMemo A402 استفاده می کنند

دفتر یادداشت دیجیتالی در اتوماسیون اداری نیز کاربرد وسیعی دارد.

دفتر یادداشت دیجیتالی DigiMemo A402 همچنین ابزار مناسبی برای آموزش در کلاس هوشمند (همراه پروژکتور) و یا آموزش الکترونیکی (از راه دور) است.

نوع دیگر این ابزار مدرن قلم نوری وکوم است که برای امور تخصصی مانند گرافیک و پویانمایی استفاده می شوند.

نمونه ای از کار بکمک قلم نوری:

[http://www.aparat.com/v/bYgEd]
طبقه بندی: :. ❄ ابزار آلات نقاشی.:. ❄، 

تاریخ : چهارشنبه 26 اسفند 1394 | 02:21 ب.ظ | نویسنده : .،☆ آسمون آبی ☆،. | نظرات

  • paper | بهاران دانلود | کوفه