تبلیغات
 هنر نقاشیـــــ♥ - :. ❄ زندگینامه علیقلی جبه‌دار + آثار.:. ❄

:. ❄ زندگینامه علیقلی جبه‌دار + آثار.:. ❄علیقلی جبه‌دار
تصویر سفیر روس اثر علی قلی جبه‌دار
زادروز
محل زندگی اصفهان
پیشه نگارگر
سال‌های فعالیت ۱۶۶۰ تا ۱۷۱۷
سبک نگارگری ایرانی
دوره صفوی
مکتب
فرنگی‌سازی، هندوایرانی

علیقلی جبه‌دار یا علیقلی جبادار مهم‌ترین نقاش فرنگی‌ساز اواخر قرن هفده و اوایل هجده ایران است. وی تکنیک‌های ایرانی و اروپایی را توامان و در کنار هم به کار می‌برد. این هنرمند به نام‌های علی‌قلی بیگ فرنگی و علی‌قلی جبه‌دار عباسی وعلی‌قلی آرنااوت و علی‌قلی بیگ ارناوت نادری اصفهانی در هنر تصویرسازی ایران شهره بوده‌است

منابع تاریخی در خصوص هنرمندان، در دوران زند و قاجار بسیار ضعیفند. تنها در تذکرهٔآتشکده آذر لطفعلی آذر بیگدلی از علیقلی جبه‌دار یاد شده، که در شرحی مختصر از "محمد علی بن عبدل ابن علی قلی بیگ جبه‌دار" (یا جبادار) با نام مستعار "علی - فرنگ" نام برده، و مدعی‌است که وی مسیحی زاده‌ای بود، که به اسلام گرویده، و دراصفهان نقاش دربار صفوی بوده‌است. (فرنگ در اینجا اشاره به فرنگی‌سازی نقاش است). وی همچنین گزارش کرده که جبه‌دار با سمت "نقاش باشی" در دربار شاه تهماسب دوم و نادر شاه افشار خدمت کرده، اما پس از تحلیل رفتن بینایی‌اش، درمازندران به سال ۱۷۵۰ میلادی درگذشته‌استبرای دیدن ادامه ی آثار و زندگینامه به ادامه مطلب بروید

تبار

برخلاف آنچه که عده‌ای معتقدند که «جبه‌دار مسیحی و از مردم آرنااوت (آلبانی) بوده که در زمان شاه عباس دوم صفوی (۱۰۵۲ - ۱۰۷۷ ق) به ایران آمده، تغییر مذهب داده و در بدایت حال به جبه‌خانه (اسلحه‌خانه) دولتی راه یافته‌است»[۱]، دکتر یعقوب آژند بر این باور است که وی فرنگی (اروپایی) نبوده، بلکه از اهالی گرجستان بوده‌است. (در دورهٔ صفوی مسیحیان آن دیار را فرنگی می‌نامیدند). وی نواده قرچقای خان گرجی، سپهسالار کل قشون ایران و حاکم مشهد در دوره شاه عباس اول است.

قرچقای یا قرچغای خان دوم، فرزند منوچهر خان و نوهٔ قرچقای خان اول، سپهسالار سپاهشاه عباس اول، خود از پشتیبانان هنر کتاب آرایی محسوب می‌شد؛ چنانکه شاهنامه قرچغای خان (شاهنامهٔ وینزور) به دستور وی و احتمالاً توسط محمد قاسم و محمد یوسف نگارگر کتاب آرایی شده‌است. این شاهنامه که از خاندان قرچقای به دست حاکمانهرات افتاده بود، به خاطر سپاسگزاری از حمایت قشون انگلیس از حکام یاد شده به هنگام محاصرهٔ هرات توسط قشون قاجار، به رسم تحفه به دربار بریتانیا فرستاده شده، و هم اینک در گنجینهٔ قصر سلطنتی وینزور بریتانیا نگهداری می‌شود. پسر جبه‌دار، با ناممحمد علی بیگ نیز نقاش بود، و در زمان سلطنت نادر شاه به سمت نقاش باشی دربار یا رییس کارگاه نقاشی دربار نادر منصوب شد.

سبک

جبه‌دار در مکتب تحول یافتهٔ نقاشی صفوی (که در دورهٔ قاجار به «ایرانی سازی» شهرت یافته) جزو پیشگامان و استادان بنام محسوب است و با محمد زمان اول معاصر و در سبک نقاشی هماهنگ و هم سلیقهٔ او بوده‌است. از همزمانان او می‌توان محمد قاسم و استاد محمد و محمد ابراهیم و محمد مسیح را نیز نام برد.

این نقاش در نازک قلمی و رنگ آمیزی و ملاحت کار، در شمار استادانی‌ست که کارهایش دارای شهرت فراوان بود.

به سبب مقام و منزلت آباء و اجدادش در دربار صفوی، در سال ۱۰۴۹ یا ۱۰۵۰ه. به سمت کتابدار خاصه شاه صفی و شاه عباس دوم برگزیده می‌شود. او منصب جبه‌داری و نقاش‌باشی دربار را نیز کسب می‌کند. در زمان شاه عباس ثانی اسلوب فرنگی‌سازی را از نقاشان هلندی مشغول در دربار همچون فیلیپس انجل، لوکار، رمیان، یان دوهارت و غیره فرا می‌گیرد و گاهی نیز به تقلید از نقاشان طبیعت‌گرای هندی نظیر گواردهان می‌پردازد و یا از تصاویر چاپی اروپایی بهره می‌گیرد و آثاری می‌آفریند که امروزه به سبک فرنگی‌سازی شهرت دارد. در کنار او نقاشان دیگری چون شیخی عباسی، بهرام سفره‌کش و غیره هم کار می‌کرده‌اند.

وی به سبب آشنایی با نقاشی اروپایی، در تحول سبک، از مینیاتور صفوی به شیوهٔ ایرانی‌سازی، در شمار پیشگامان است. همچنین در مکتب هند و ایران نیز دست داشته، و آثاری در این مکتب از او به یادگار مانده‌است. علی قلی، تک‌صورت را بسیار لطیف می‌ساخت و عمارات تاریخی و منظره‌ها را با لطافت و رعایت نزدیک نمایی و دورنمایی (پرسپکتیو) استادانه به تصویر می‌کشید. علاوه بر این در تصویرسازی جانوران نیز توانا بود. قلمدانهای کار او از نوع بهترین قلمدان‌های عصر صفوی محسوب می‌شود. عمده‌ترین آثارش در آبرنگ بوده، اما در رنگ روغن نیز مهارت داشت.

نام آثار

  • تصویر اجتماع درویشان و نوازندگان در مهتاب شبانه که در صحن باغی جمع شده‌اند و رقم "عمل علی‌قلی بیک جبادار" دارد؛
  • تصویر زن جوانی که نیم تاج جواهرنشانی به‌سر گذاشته و در روی چهار پایه‌ای نشسته‌است و چنین رقم دارد: "رقم علی‌قلی جبادار به تاریخ شهر صفر... در دارالسلطنهٔ قزوین مرقوم شد. رقم کمترین غلامان علی‌قلی جبادار سنه ۱۰۸۵"؛
  • تصویر مجنون که در حالت افسردگی و خستگی است و چنین رقم نوشته: "رقم علی‌قلی سنه ۱۱۲۹".
  • تصویری از شاهزاده را روی تخت: شاهزاده‌ای جوان، روی ایوانی که شبیه به ایوان چهل ستون در اصفهان است نشسته و مشغول شراب خواری است. در طرفین ایوان از یک سو نوازندگان جوان مشغول رامشگری هستند، و از سوی دیگر صاحب منصبان جوانی با تفنگ و تیر و کمانشان مراقب حفظ وی می‌باشند. در سوی دیگر ایوان شاعران مترصدند که شعری در مدح امیر بسازند، و بخوانند، و یک فرنگی در این مجلس شرکت دارد این منظره ما را به یاد نوشته‌های «شاردن» و «تاورنیه» می‌اندازد و رابطه نزدیکی میان دربار شاه سلیمان و جهانگیر و پادشاهان قاجاریه به وجود می‌آورد.
  • در "احوال و آثار نقاشان" به بیست اثر دیگر وی اشاره شده‌است.
  • هم اینک سه اثر وی در موزه متروپولیتن و چهار اثر در موزه آرمیتاژ نگهداری می‌شود.

دو نقاش همنام

در میان نگارگران ایران دو تن به نام «علیقلی» نامبردار هستند که هردو از استادان چیره دست زمان خود بوده و آثار ارزشمندی به عالم هنر عرضه کرده‌اند. نخستین ایشان همین «علیقلی جبه‌دار یا جبادار» معروف به «آرنااوت» است که گویا آلبانی‌تبار ولی پرورش یافته در ایران است و معاصر «شاه سلیمان» و «شاه سلطان حسین» صفوی ست، و تا اواخر سدهٔ یازده و اوایل سدهٔ دوازده می‌زیسته و به آفریدن آثار هنری می‌پرداخته‌است.
طبقه بندی: :. ❄ زندگینامه و آثار هنرمندان.:. ❄، 
برچسب ها: علیقلی جبه‌دار،  

تاریخ : پنجشنبه 13 اسفند 1394 | 08:44 ب.ظ | نویسنده : .،☆ آسمون آبی ☆،. | نظرات

  • paper | بهاران دانلود | کوفه