تبلیغات
 هنر نقاشیـــــ♥ - :. ❄ زندگینامه عیسی بهادری+ آثار.:. ❄

:. ❄ زندگینامه عیسی بهادری+ آثار.:. ❄

عیسی بهادری
Issa Bahadori and Mahmoud Farshchian.tif
استاد عیسی بهادری در حال توضیح نکاتی دربارۀ طبیعت برای محمود فرشچیان.
نام(های)
دیگر
عیسی خان
زادهٔ۱۲۸۴ خورشیدی
قریه آقچه کهریز در بخش برچلو از توابع اراک، ایران
درگذشت۱۳۶۵ خورشیدی
پاریس، فرانسه
پدر و مادرموسی خان
ملّیتایران ایرانی
رشتهطراح، نقاش
شناخته‌شده برایطراح و استاد هنرهای سنتی ایران
عیسی بهادری (متولد ۱۲۸۴ روستای آقچه کهریز از توابع اراک، درگذشته ۱۳۶۵ درپاریس) طراح، نگارگر، نقاش و یکی از بزرگترین احیاکنندگان هنرهای سنتی ایران در دوره معاصر است. بهادری نزدیک به سی سال سرپرست هنرستان هنرهای زیبای اصفهان بود و در این مدت شاگردان بسیاری را پرورش داد. آثار ماندگاری از او در موزه‌ها و مجموعه‌های مختلف داخلی و خارجی باقی مانده است.

بهادری در بنیاد، گسترش و رشد هنرستان هنرهای زیبای اصفهان زحمات بسیاری كشید و در مدت فعالیت او، این

 هنرستان به یكی از پایگاه‌های حفظ و احیای هنرهای ایرانی و تربیت هنرمندان تبدیل شد. از صفات برجسته او در آموزش، آن‌ بود که هر چه در سینه و ذهن خود داشت با بخشندگی و علاقه در اختیار شاگردانش قرار می‌داد. یکی از روش‌های بهادری در تدریس طراحی، که دو تن از شاگردانش به آن اشاره کرده‌اند، تعیین مشق‌هایی از روی نقوش و طرح‌های بناهای تاریخی اصفهان برای شاگردان بود.[۱۱] [۱۲]

از شاگردان وی می‌توان جواد رستم شیرازی، محمود فرشچیان، عباسعلی پورصفا، امیر هوشنگ جزی‌زاده و جعفرقلی دادخواه را نام برد. فرشچیان دربارۀ بهادری می‌گوید: «استاد عیسی بهادری در طول تاریخ هنر ایران، بزرگترین استاد در زمینه [طراحی] کاشی، فرش، مینیاتور و تا حدی نقاشی بود و انسان جامع و کاملی در زمینه‌هایی که به آن اشاره کردم به شمار می‌رفت.

عیسی بهادری، موفق به دریافت نشان‌های متعدد از جمله مدال هنر از نمایشگاه كالای ایران، نشان سپاس و علمی و هنر از وزارت معارف، دیپلم دونور و مدال طلا از نمایشگاه جهانی بروكسل و نشان علم و هنر از طرف دولت فرانسه گردید

بقیه آثار و توضیحات در ادامه مطلب...

زندگی


عیسی بهادری فرزند موسی خان متولد ۲۲ دی ماه سال ۱۲۸۴ در روستای آقچه کهریز کمیجان شهرستان کمیجان است.

بعد از به پایان رساندن تحصیلاتش به تهران آمد و در مدرسه صنایع مستظرفه که به سرپرستی کمال الملک اداره می گشت به تحصیل هنر پرداخت.

در این دوران مبانی نقاشی و طبیعت سازی را نزد استاد اسماعیل آشتیانی فرا گرفت و از استاد حسین بهزادنیز آموزه های ارزشمندی آموخت.

به علت علاقه به اصفهان و مرکزیت هنرهای سنتی در این شهر برای الگو برداری از گچبری ها و نقاشیهای بناهای تاریخی سفرهای پژوهشی به این شهر انجام می داد.

بعد از پایان یافتن دوره تحصیلش به استخدام هنرستان هنرهای زیبا تهران در آمد و با راه اندازی هنرستان هنرهای زیبا اصفهان سرپرست این هنرستان گشت.

عیسی بهادری در سال ۱۳۴۵ بعد از ۳۰ سال سرپرستی هنرستان هنرهای زیبا اصفهان به سمت مدیر کل صنایع اصفهان منسوب شد و دو سال نیز در این مقام به خدمت پرداخت تا بازنشسته شد.

سالهای آخر عمرش را در پاریس زندگی کرد تا در سال ۱۳۶۵در همین شهر از دنیا رفت و در آرامگاه پرلاشز پاریس نیز به خاک سپرده شد.


نو آوری ها


بهادری طراح هنری بود که در رشته های فرش، منبت، خاتم، موزائیک، كاشی، قلمزنی طرحهای ماندگاری از خود بر جای گذاشته و مبتکر طرحهای گل، برگ و پرنده به جای اشكال هندسی بر روی خاتم می باشد. وی توانست بر اساس مبانی هنر ایرانی همانند ترکیب طرحهای اسلیمی و ختایی طرحهای نوینی را به همراه مضمونهای فلسفی و عرفانی را نقش آفرینی کند. وی در سال ۱۳۳۸ برای نخستین بار پرتره بافی را به شیوه نقاشی اجرا نمود.


آثار


تابلوی فرش «بشریت» از کارهای معروف او است که در موزه هنرهای زیبای اصفهان نگهداری می‌شود.[۶] یکی دیگر از آثار وی با عنوان «مجلس ابن سینا» در موزه لوور پاریس نگهداری می‌شود.

اثر معروف دیگر وی طرح فرشی به نام «تولد انسان» است که در موزه هنرهای ملی موجود است. وی همچنین طراح نقشه کاشیکاری گلدسته‌های حرم حسین بن علی و هنرستان هنرهای زیبا در اصفهان می‌باشد.

 طراحی گچبری اتاق اصفهانی ها در ساختمان موزه زمان تهران و نقشه فرشهای شکار چرخ، ستاره دریایی، تنازع بقا، تشعیر و پروانه هااز آثار معروف وی می باشند که فرش شکار چرخ زیر نظر استاد غلامعلی صفدر زاده حقیقی در کارگاه قالی بافی هنرستان هنرهای زیبا اصفهان بافته شد. 


توضیحات آثار:


در بین طراحان و نقشگران فرش در تمام ایران و به اعتقاد غالب صاحبنظران، عیسی بهادری هنرمند یگانه ای است كه حقیغیرقابل انكار بر هنرهای سنتی ایران ، به ویژه قالی دارد. وی نه تنها با اداره و توسعه هنرستان هنرهای زیبای اصفهان كه 30 سال ریاست آن را داشت موجب گسترش هنرهای سنتی شد، بلكه تنها كسی است كه آموزش طراحی و نقشه كشی و بافت فرش را به روش علمی و منظم در طی مدتی طولانی هدف كار خود قرار داد. عیسی بهادری خالق فرش جاودانی بشریت، شكار چرخ و ستاره دریایی ، استاد بزرگی بود كه با استفاده هنرمندانه از آموخته های خود در مدرسه كمال الملك (آناتومی و طبیعت) و هنر سنتی اصفهان، به طرزی حیرت آور از طرح و رنگهای سنتی در فرش استفاده كرد و با قدرت تخیل بی مانند و قلم ماهرانه خود برای اولین بار مفاهیمی عرفانی ونمادین را در پیچش گلها و برگها و موتیفهای سنتی پیاده كرد.فرش بشریت، شاهكار زیبایی است كه فلسفه حیات تداوم زندگی را در قالب بدن مردی و زنی و بچه ای، رویا گونه نشان داده است. در این فرش تركیب فلسفه و فن علمی و تسلط بر عناصر سنتی را به حداعجاز می توان مشاهده كرد. بیشتر صاحبنظران در مینیاتور و نقش قالی، در استادی عیسی بهادری متفق القولند. وی انسانی هنر دوست و جدی بود كه علی رغم برخی اتهامات نظر قدرت طلبی و مقام خواهی مدت سی سال ریاست هنرستان هنرهای زیبای اصفهان را برهر پست و مقام دیگری ترجیح داد.

عیسی بهادری در سال1284 شمسی در یكی از بخشهای تابعه اراك به نام بزچللو در مزرعه خانوادگی به نام آقچه كهریز متولد شد. پس از خاتمه تحصیلات به تهران رفت و در مدرسه كمال الملك به كار طبیعت سازی مشغول شد.

از آنجا كه وی تشنه فراگیری هنرهای ملی بود، در هر فرصتی به اصفهان می رفت و ساعتهای متمادی به كپی از روی آثار گچیری و نقاشیهای بناهای تاریخی می پرداخت. بهادری پس از اتمام هنرستان به استخدام اداره هنرهای زیبای تهران درآمد و در آنجا ضمن تدریس به خلق نقشه های فرش مشغول شد.

چون عشق و علاقه بهادری متوجه اصفهان بود، در سال 1315 سرپرستی هنرستان جدیدالتا‏‏‎ُسیس اصفهان را پذیرفت. وی برای پی ریزی و گسترش این هنرستان زحمات بسیاری كشید و در مدت 30 سال تصدی او، این هنرستان به یكی از پایگاههای حفظ و احیای هنرهای ایرانی تبدیل شد.

بهادری در خلق نقشه های ابتكاری فرش مهارتی استثنایی داشت. فرش بشریت او همراه با چند اثر ممتاز دیگر در موزه هنرهای ملی و همچنین موزه هنرهای زیبای اصفهان موجود است. وی نقاشی چیره دست بود. تابلوهایی كه از آثار هنری اصفهان ساخته بسیار زیباست. یكی از تابلوهای او به نام مجلس ابن سینا در موزه لوور پاریس است. از ابتكارات قابل توجه او استفاده هنرمندانه از طرحهای گل و برگ و پرنده به جای اشكال هندسی بر روی میزهای خاتم است. وی با وجود آنكه خطاط نبود كاشی دور مسجد امام را كه قسمتی از آن ریخته بود بسیار زیبا ترمیم كرد. او در كلیه رشته های منبت، موزائیك، كاشی زری، قلمزنی و غیره طرحهای نفیسی دارد كه كلیه آنها ابداعی و ابتكاری اند. از كارهای ماندنی او كاشیكاری نمای هنرستان هنرهای زیبا و طرح كاشی گلدسته حرم حضرت سیدالشهدا را (كه آن را بدون دریافت مزد انجام داد) می توان نام برد. گاهی نیز به ندرت برای تولید كنندگان بزرگ فرش اصفهان طرح می داد. وی در طول عمر خود به دریافت نشانهای متعددی از نمایشگاههای دنیا، دیپلم دوتور و مدال طلا از نمایشگاه جهانی بروكسل و نشان علم و هنر از فرانسه نایل شد.

عیسی بهادری عاشق هنر بود و از صفات برجسته او آن كه هر چه در سینه و ذهن خود داشت با بخشندگی و علاقه در اختیار شاگردانش می گذارد. شاگردان ارزنده ای نظیر رستم شیرازی، پورصفا و فرشچیان تربیت كرد كه امروز آثارهریك از آنها زینت بخش موزه های جهان است.


آثار:تصاویر:


Issa Bahadori and Mahmoud Farshchian.tifطبقه بندی: :. ❄ زندگینامه و آثار هنرمندان.:. ❄، 
برچسب ها: عیسی بهادری، مینیتور، مینیاتور،  

تاریخ : شنبه 8 اسفند 1394 | 12:38 ب.ظ | نویسنده : .،☆ آسمون آبی ☆،. | نظرات

  • paper | بهاران دانلود | کوفه